Zodpovědnost na (psí) doživotí 


Příprava  na štěňátko a následovná péče o něj 


Socializace
DOPORUČUJEME POSLECH!

 zdroj: Labvet.online

Rozhovor s Bc. Vladimírou Tichou


Bulteriéra, nebo jiné plemeno? 

  Než si štěňátko pořídíme, měli bychom toto rozhodnutí hlavně řádně promyslet. Plemeno volíme podle našeho životního stylu a podmínek, které mu dokážeme zajistit. Pokud půjde pejsek na zahradu, volíme plemena, kterým venkovní podmínky nevadí, ba dokonce jim i vyhovují.. Bulteriér by měl být v teple, ideálně po boku svého majitele.  Hodí se na nejrůznější psí sporty, na lov i do rodiny..

   Nejlepší by bylo se domluvit s nějakým chovatelem těchto psů a poznat plemeno osobně.


Pohlaví 

   Každý pejsek je individuální, existuje spousty článků, proč si zvolit pejska, nebo fenku.. Z vlastní zkušenosti však s některými výroky nemohu tak úplně souhlasit. Velkou část psí osobnosti utváří chovatel a majitel, zbytek je samozřejmě v "nastavené" osobnosti psíka. 

   Pravdou však určitě je to, že pes se vlivem testosteronu více snaží získat lepší hierarchické postavení a také mívá větší chuť řešit konflikty silově.   

   U fenky je "problémem" hárání, na domov potřísněný krví pomohou dobře padnoucí hárací kalhotky a hlavně je třeba  fenku v době hárání bedlivě hlídat, samozřejmě je v tomto období zcela jiná než obvykle, některá je bázlivější, klidnější,  hravější, jiná je nervózní, uvrčená, náladová.. V době hárání není vhodné chodit mezi psy, což vám může znemožnit výstavu, výcvik, pracovní zkoušky, apod. Dalším nepříjemným důsledkem může být falešná březost : 


Výběr štěňátka 

Průkaz původu 

   Pejsek bez průkazu původu samozřejmě vyjde levněji, než pejsek s ním (už proto, že chov takových štěňátek není sám o sobě tak finančně a časově náročný) . Výhodou pejska s PP je to, že skutečně víte, že vlastníte plemeno, které jste si vybrali. Navíc k uchovnění rodičů jsou třeba všechny důležité zdravotní testy a tím se snižuje riziko, že vaše štěňátko bude trpět nějakou dědičnou chorobou. Hlídá se i příbuznost mezi rodiči a povaha chovných jedinců.

Čeho si při výběru všímat

   Každý budoucí majitel má jiná kritéria výběru, kdo vybírá na chov, snaží se to správné štěňátko vybrat pomocí dobrého rodokmenu, výstavních úspěchů rodičů, bezchybných zdravotních testů, svodového kódu...  Vybírá li si majitel štěňátko na mazlíčka , pak vybírá podle svých osobních představ a sympatií. Majitel vybírající si pejska na sport se pak rozhlíží po sportovně vedených chovech. 
   Z mého pohledu je jedním z nejdůležitějších faktorů povaha a zdravotní stav rodičů.
  V případě, že vám majitel odmítne při návštěvě ukázat rodiče, nebo vám chce štěně předat mimo prostředí, kde štěňata chová, měl by to pro vás být varovný signál a bylo by lepší si koupi rozmyslet.
"Poctivý chovatel vám svůj chov vždy rád ukáže." 

Odběr 

   Odběr by měl probíhat v osmém týdnu života (podle zákona však nejdříve 50. den od narození). Štěňátko si totiž vytváří vztah k ostatním psům a pobyt u maminky s ostatními štěňaty je pro něj velice přínosný. 

  Při odběru prohlédněte štěňátku bříško, kde by se mohla nacházet boulička - pupeční kýla. Tu je většinou potřeba později odoperovat, což by mělo být zohledněno v kupní smlouvě .

  Pejsek by samozřejmě neměl být zablešený a v oušcích by se neměl nacházet hustý, drolivý a tmavý maz. 
   Ideální je odběr na začátku víkendu (nebo úplně nejlépe dovolené), aby měl nový člen rodiny dostatek pozornosti a neměl čas na truchlení po mamince a sourozencích.

   Při převzetí se podepisuje kupní smlouva, která má za cíl chránit chovatele i kupce. Měla by obsahovat všechny údaje o prodávajícím i kupujícím, přesný popis štěněte (jméno, číslo čipu, plemeno, pohlaví, datum narození, zdravotní stav, odčervení, očkování, případné vady, apod.). Na štěně se podle zákoníku vztahuje šestitýdenní záruka, kdy může kupující od smlouvy ustoupit v případě zatajených, či skrytých vad o kterých nebyla ve smlouvě zmínka. 

   Dále by měl být předán očkovací průkaz (s údaji o očkování a odčervení) a samozřejmě průkaz původu, který ovšem v době odběru nebývá ještě v rukou chovatele (vydání často trvá i několik měsíců) , chovatel ho po obdržení odesílá majiteli i se svým podpisem. Bez průkazu původu se nelze s psíkem zúčastnit výstav, ani nemůže být zapojen do chovu. 


Identifikace 

   V šesti týdnech provádí veterinář označení štěňat čipem (nebo tetováním). 

  Čip (12 X 2 mm) v sobě nese numerickou informaci označeného zvířete. Toto číslo je jedinečné a nelze jej  z čipu vymazat. České čipy nesou předčíslí 09, poté následuje číslo zvířete.

   Pouzdro čipu je nedráždivé pro živou tkáň. Implantuje se pod kůži na levou stranu krku mezi linii obojku a lopatku. Zavedení probíhá jako u injekce, je nebolestivé a nepodléhá zánětům. 

  Životnost čipu je 25 let.